Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Boğa Burcu’nda (Nisan 21– Mayıs 21)

Elementi: Toprak

Niteliği: Sabit Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Venüs

Cinsiyeti: Dişi

Haritadaki konumu: 2. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Ay

Kararlı ruhlu, temel ilkesi: “Muhafaza ederim”

Zodyak’ın 2. Burcu olan Boğa, yine Zodyak’ın ilk burcu olan Koç’un eksikliklerini tamamlar. Koç Burcu’nun ateşli ve düzensiz tavrına süreklilik ve dayanıklılık sağlar. Yani özetle Koç Burcu’nun soyut enerjilerini somut hale getirmeye çalışır.

Zodyak’ın ilk burcu Koç gibi atıl değildir kendini yavaş yavaş ortaya koyar. Burada artık bir nebze olsun sebat vardır. Koç’un aksine dinginlik ve huzur arayışındadır.

Boğa bir şeye çok zor ısınır ama alıştığı şeylere yürekten bağlanır ve bu yolda başarılar edinir. İçine sinmediği ya da gerçekten istemediği durumlarda ya da ortamlarda oldukça tembel ve miskin hale gelir. Onu biraz da harekete geçiren şey aslında maddi güvencedir. Bu güvence isteği, Boğa’nın bir anlamda konfor ve huzurlu yaşam arzusundan kaynaklanır.

Bir durumu tartarken, daima “bununla ne yapılabilir” sorusunu sorar. Daima gerçeklere yapışır ve soyutlama yapmakta zorlanır. Tanıdık, alışılageldik ve denenmiş şeyler tarafından uyarılır, harekete geçer.

Olumsuz anlamda yani daha az gelişme göstermiş Boğa burçları, insanlara bir nesne ya da bir mal gibi muamele edebilirler ve sonuçta bu durum ilişkilerinde güçlüklere yol açabilir. Rahatlarına düşkün olmaları sebebiyle yavaş davranırlar ve tembelliğe meyil gösterirler. Güven arayışları onları değişime kapalı ve “garantici” yapabilir. Alışkanlık, aslında onların en kötü düşmanıdır.

Aşkta Boğa Burcu, eğer içinde bir şeyler kıpırdamaya başladıysa, bunun sebebi karşı tarafın da duygularından emin olmasıdır. Ondan hoşlanan kişi zaten kendinden emin olan biri olmalıdır. Boğa her zaman uzun vadeli ve kalıcı ilişkiler peşindedir. Onunla birlikte olmak isteyen kişi, yavaş ilerleyen ama sağlam ilerleyen bir ilişkiye açık olmalıdır. Özetle bir Boğa Burcu aşık değilse hayata mutsuz ve umutsuz bakar eğer aşıksa gözlerinin içi güler.  Sevdiği için çok şey feda edebilir, ancak güven duyması şarttır.

Tabiat olarak Boğa, Toprak elementinden Başak ve Oğlak ile uyumludur ama en çok sabit ruhlu Aslan ve Kova’yı çekici bulur. Zıt burcu Akrep ile de kendini tamamlar.

Kariyer ve finans anlamında Boğa, doğal evi olan ikinci evi temsil ettiğinden çok şanslıdır çünkü bu ev, hakimiyetin ve zenginliğin evidir.  Koç Burcu paradan ziyade, yenilikten motive olurken, Boğa maddesel zenginliklerle daha fazla ilgilidir. Bazı Boğalar para biriktirmeye odaklıdır. Hatta başkalarının paralarını yönetmede de oldukça ustadır.

Boğalar parayı sevdikleri gibi harcamayı da severler ama akıllıca harcamak koşuluyla… İşlerini çok ciddiye alırlar ve ürettikleri şeylerin onları yansıttığını düşünürler aynı zamanda simlerinin de en iyi şekilde anılmasını isterler.

Sağlığa gelince, Boğa Burcu insanı Zodyak’ta tüm burçların arasında en yavaş metabolizma hızına sahiptir. Yeme içmeyi sevdiğinden hayatı boyunca kilo alma problemleri olabilir. Diyete girmek onlar için hiç kolay olmayacaktır… Genelde hasta olmaktan asla hoşlanmazlar ve genelde bünyeleri dayanıklıdır. Boğa Burcu insanı kendine özenli davranmazsa boğaz ağrısı, bronşit ve ses kısılması gibi sorunları kronik olarak yaşayabilir. Ağır yemekler ve oburluk nedeniyle de genç yaşta vücudun deforme olması söz konusudur.

1. Dekan (21 Nisan – 30 Nisan)
Burada tam bir Boğa hakimiyeti mevcuttur. Venüs hâkimiyeti baskındır. Ne idealist ne de hayalperesttirler. Çok fazla, fakat yavaş çalışırlar. Eğlenmeyi, güzel vakit geçirmeyi severler. Rahatlarına çok düşkünlerdir. Sanatçı yönleri kuvvetlidir. Kendileri sanatçı olmasa bile iyi birer izleyici olabilirler.

2. Dekan (1 Mayıs – 10 Mayıs)
Bu dekanda Boğa özellikleri Başak’ın materyalist yönü ile birleşmeye başlar; Venüs kadar Merkür de hâkimiyetini egemenleştirir. Başak Burcu etkilerinin yoğun görüldüğü bu kişiler, her Boğa gibi maddiyata çok önem verirler. Burçlarındaki diğer kişilerden daha dikkatli ve hesaplı hareket ederler. Materyalist yönleri fazla ağır basacağı için neredeyse gözleri iş yaşantısından başka bir şey görmez duruma gelebilir. Kişinin haritasında Merkür iyi konumdaysa kişi kendini bilime adayabilir.

3. Dekan (11 Mayıs – 20 Mayıs)
Boğa özellikleri, Oğlak’ın inatçılığı ile daha da dayanılmaz boyutlara ulaşır. Satürn, Venüs’e fazla ciddiyet getirir. Bu bölümde doğan kişiler tutkulu, programlı, maddesel ve ruhsal güvenlikleri için daha çok savaşan kişilerdir. İyi bir yönetici ya da müdür olabilirler.
Çok inatçılardır. İdeallerine ulaşmak için ilerledikleri yolda ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmezler.

Karmik Astrolojiye Göre Güneş Boğa Burcu’nda

Boğa Burcu insanının ruhu aşkın anlamını derin seviyede anlama mükâfatına sahiptir. Venüs tarafından yönetilen burç aşka doğru yaklaşım ve aşkı anlama yetisine sahiptir. Bir doğumda kendini aşk için feda etmeği yaşamış Boğa burcunun bu aşkı genelde karşılıklı olmamıştır. Bu kendini düşünmeden aşka adama sayesinde ruh yüksek ruhani düzeyde saf aşka ulaşma kapasitesine sahiptir ve bunun sayesinde ruhunu sürekli olarak aşk ve ilgi ile besler. Bu mükâfatla gelen sorumluluk ise bu aşkı bir koşul olarak diğer insanlar aktarmaktır. Verdiği sevginin karşılığını beklemek, koşullar koymak, bu aşk potansiyeline uygun kişiyi arayıp durmak kişiye kendi fiziksel vücuduna odaklanmayı getirir. Bu da Boğa’nın keyif düşkünü olarak bilinmesine neden olur. İçindeki sevgi kapasitesini bu keyif düşkünlüğü ile bastıran Boğa’nın diğer bir problemi bu aşkı, sevgiyi diğer insanlara aktarmak yerine sahip oldukları şeylere ve paraya yönelmek olabilir. Bu durum çocukluk yıllarında ebeveynlerinden yeterince ilgi görmeyen Boğa burçlarında daha sık görülür. Bu hayatta Boğa burcunun görevi keyfin, para ve mal hırsının içine düşmeden sevgi ve aşk kapasitesini diğerlerine aktarmaktır.

Astrolog Aylin Göçmen