Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Terazi Burcu’nda (Eylül 23 – Ekim 22)

Elementi: Hava

Niteliği: Öncü Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Venüs

Cinsiyeti: Eril

Haritadaki konumu: 7. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Satürn

Zarif ruhlu, temel ilkesi: “Dengelerim”

Terazi, Zodyak’ın 7. Ev’i ve burcudur bu anlamda dengenin yanı sıra “ikili ilişkileri” de temsil eder. Mevsimsel olarak artık günler ve geceler eşitlenir ve bu süre içinde doğada bazı canlılar gelişimlerini tamamlayıp göç etmeye başlarlar. İşte bu sosyalleşme teması da Terazi Burcu’nun en tipik özelliklerinden biridir.

Zodyak’ın ilerleyen burçları bize yaşamın doğumdan yaşlılığa kadar olan kısımlarını yansıtır.  Yedinci burca geldiğimizde, Terazi Burcu’nu, gelişmeyi devam ettiren burç olarak görmeye başlarız. Burası, astrolojide çok önemli bir noktadır, çünkü yedinci burç bireysel gelişiminin temelidir. Artık birey, paylaşmayı ve iş birliği içinde olmayı öğrenmiştir… Terazi, bireysellik ve bağımsızlık sayesinde kendini ileriye taşıyabilir ama asıl ilerleme için manevi ve maddi açıdan bir yol arkadaşı daha gereklidir. Daha sonraki burç olan Akrep, mahremiyet ve cinselliği ortaya çıkarır ve gelişimi daha fazla ileriye taşır ama şimdilik Terazi bize “sonsuz” aşkı bulmayı öğretecek ya da en azından uzun süreli bir ilişkinin önemli olduğundan bahsedecektir.

Bu kişilikte vicdanın sesi çok önemlidir. Haksızlık karşısında hemen harekete geçmek ister. Düşünerek başka birine kötülük yapacak birisi asla değildir. Hatalarından ders alan ve başkalarının işine gerekmedikçe karışmayan Terazi’nin yaşamda en çok ihtiyaç duyduğu şey rahat ve uyumlu bir yaşamdır. Kavga, gürültü, patırtı ve tartışmalar yerine, dostları ile birlikte olacağı sakin bir yaşam hayal eder.

Aşkta Terazi Burcu, ilişkiler evinin doğal burcu olarak adeta kaynağını ilişkiler ve sosyal olmaktan alır. Etrafında bir çok insan olması yaşam sevinçlerini yükseltir. Zodyak’ın bu neşeli çocukları gönül işlerinde de oldukça şanslıdır. Kendilerine duydukları güven güçlü bir afrodizyaktır. Öyle ya da böyle ister özel ister sosyal ilişkiler olsun Teraziler, eşlerini bulduklarında her zaman daha ileriye yürürler ve tamamlanırlar. Yalnız, diğer hava burçları gibi onlar da sadece canları acıdığı zamanlarda analitik düşünmekten yoksunlardır ve dolayısıyla konu aşk olunca değer yargıları alt üst olabilir.

Tabiat olarak Terazi, hava elementinden Kova ve İkizler ile uyumludur ama en çok öncü ruhlu Oğlak ve Yengeç’i çekici bulur. Zıt burcu Koç ile de kendini tamamlar.

Kariyer ve finans anlamında Terazi, iyi şeyler alabilmek ve yapabilmek için yeterince paraya sahip olmaları gerektiğini düşünürler. Para olgusu, yaşamlarında neredeyse bu amaca hizmet eder. Hatta ileride çocuklarının iyi yetişmesine katkıda bulunacak birini tercih edecekler. Bu anlamda iş, finans ve ortak kaynaklara gelince, Terazi oldukça pratik düşünecektir.

Sağlığa gelince, Teraziler yapılı fakat güçlü kuvvetli olmayan insanlardır. Sağlıklı görünüşlerinin aksine kolayca hastalanabilirler. Soğuk algınlığından, bulaşıcı hastalıklara kadar hepsine yakalanma riskleri fazladır. Hasta olduklarında sessizce durmak yerine ilgi ve özen isterler. Yaşamları boyunca vücutlarını zorlayacak durumlardan kaçınmalı, kendilerini zorlamamalı ve aşırı yorgunluktan kaçınmalılardır.

1.Dekan (24 Eylül – 3 Ekim)

Venüs hâkimiyeti baskın tam bir Terazi… Venüs’ün sembolize ettiği her konu, baskın ve ön plandadır. Güzellikler, denge ve asalet, hayatın tümüne dağılır. Bu dönemde doğanlar, insanları kolayca anlayan sezgilere sahip, esnek, başkalarına bağlı, başkalarının duygusal ihtiyaçlarını anlayabilen özelliklere sahiptir. Değişen koşullara kolayca uyum sağlayabilen bir değişkenlikleri vardır. Ancak olumsuz yönde ise huzursuz, kararsız, başkalarından kolayca etkilenen bir kişilik sergileyebilirler. Başladıkları işleri bitirmekte zorlanabilirler. Eğer zihinsel yönden kendilerini daha disiplinli hale getirebilirlerse, bu kolayca dalgalanan yönlerini dengeleyebilirler.

2. Dekan (4 Ekim – 13 Ekim)
Terazi özellikleri burada, Kova’nın parlak zekâsı ile parlamaya başlar. Venüs kadar Uranüs de hâkimiyetini egemenleştirir. Bu kişiler kendilerini daha çok araştırmaya ve zamanın ötesindeki konulara adayabilirler. Bilimsel araştırmalarda organizasyon kabiliyetleriyle öne çıkarlar. Yorulmak bilmeden çalışırlar. Asla atıl değillerdir. Büyük bir canlılıkları vardır, insancıldırlar. Ancak olumsuz yönüyle de, fanatik bir biçimde sadece kendilerinin haklı olduğunu düşünen, kendi yollarında aşırı bir ısrar ve sertlik sergileyen, önlerine geleni yıkan özellikler gösterebilirler. Bu yönleri ile olumlu yöndeki tüm yapıcılıklarını ortadan kaldırabilirler. Eğer hayata daha esnek ve espri gücüyle bakarlarsa, bu sert yönlerini daha kolay dengeleyeceklerdir.

3. Dekan (14 Ekim – 23 Ekim)

Bu dekanda Terazi’nin belirgin özelliği olan denge ayarı, İkizler’in meraklılığı ile bozulabilir. Merkür, Venüs’e düşünsellik kazandırır. Bu anlamda biraz meraklı ve şüpheci olabilirler. İlgilendikleri alanda araştırma yapmak için saatlerini harcayabilirler. Dış güzellikler ve şekilsellik yerine konunun içeriği ön planda gelir. Güvenilirlik, cömertlik, mantıklı olmak özellikleri arasındadır. Bu dönemde doğanlar kurulu düzene uyan, düzenli, görev duygusuna sahip, geleneklere önem veren bir karakter sergilerler. Neşelidirler ancak kişisel kontrolleri de yüksektir. Mükemmeliğe önem verirler. Açık, net, mantıklı ve analitik bir düşünce biçimine sahiptirler. Olumsuz yönde, aşırı hata bulan, sürekli eleştiren, fazla sert, bencil ve gururlu özellikler gösterebilirler. Oldukça inatçı olabilirler ve adalet duyguları bu kez acımasızlığa dönüşebilir. Kızgınlıklarını rahat biçimde ifade edemedikleri için, bu içinde oldukları çevrede rahatsızlık yaratabilir.

Astrolog Aylin Göçmen