Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Akrep Burcu’nda (Ekim 23 – Kasım 21)

Elementi: Su

Niteliği: Sabit Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Mars ve Plüton

Cinsiyeti: Dişi

Haritadaki konumu: 8. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Uranüs

Hırslı savaşçı ruhlu, temel ilkesi: “İrdelerim”

Gece ve soğuğun hakimiyetinin hissedildiği sonbaharın ortasında Akrep Burcu dönemine geliriz. Doğa ölmeye ve solmaya başlar. İlkbaharda daha güçlü çıkmak için seçtiği bu ölüm aslında yeniden doğumun tohumlarıdır. Çoğu canlı enerjilerini biriktirmek için içe çekilir, içselleştirir, biriktirir ve olgunlaştırır. Doğanın bu hali Akrep Burcu’da karamsarlık duygusu yaratır.

Mars’ın ateşli yapısı, Akrep’in diğer insanları etkileyebilme, harekete geçirebilme yeteneğinde kendini gösterir. Mars’tan aldıklarını yoğun enerjilerini, Koç gibi sadece harekete dönüştürmekle kalmayıp, duygusal platforma da taşırlar. Çok gerekmedikçe, saldırganlığını, mücadeleci yapısını açıkça ortaya koymak istemez. Hayatının tüm alanlarında olduğu gibi kendi gücü konusunda da mahremiyete ihtiyaç duyar. Kaybetmekten hiç hoşlanmayan Akrepler, ihtiraslarının peşinden koşarken, engelleri aşmakta ve hedeflerine ulaşmakta istikrarlı bir direnç ve dayanıklılık gösterirler.

Aşkta Akrep Burcu, karşısındakini ilk karşılaştığı andan itibaren, dayanılmaz bir şekilde etki alanına alabilir. Oldukça çekici ve gizemli bir yapısı vardır. Aslında yüzeyde görünenler sadece karşı tarafın görmesini arzuladıklarıdır.  Akrep ilk başta direkt ve hatta biraz zorlayıcı görünebilir, fakat altta oldukça kırılgan ve hassastır.

Aşkı çok ciddiye alır ve birlikte olduğu insanın kendini sevmesini, takdir etmesini bekler. Birlikteliklerinin başında, daha kısa vadeli ve çok fazla derin olmayan bağlantılar kurmayı tercih edebilir. Çünkü Akrep yara almak, incinmek korkusuyla insanları kendinden uzak tutmayı tercih eden bir özelliktedir. Eğer Akrep uzun vadeli bir ilişkiye girmişse, eşine mutlaka finansal ve duygusal anlamda emniyet vermek için elinden geleni yapar ve ondan da sonsuz sadakat ve ilgi bekler.

Tabiat olarak Akrep, su elementinden Yengeç ve Balık ile uyumludur ama en çok Sabit nitelikli Aslan ve Kova’yı çekici bulur. Zıt burcu Boğa ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J)

Kariyer ve finans anlamında Akrep Burcu’nun natal haritasında bölgesi 8. Ev’dir. 8. Ev,  ölümü ve yeniden doğumu yönettiği gibi aynı zamanda maaş, gelirler, miras, borç, mülk, hisse senedi, komisyon ve sigortayı yönetir. Başkalarının paralarına verdiği önem, bu burcun Zodyak’taki en iyi anlaşma sağlayan pazarlık yapan burç olmasını açıklıyor. Gücün ve iktidarın sorumlu bir şekilde kullanılıp kullanılmaması, Akrep Burcu’nun en kritik konusudur.

Sağlığa gelince, Akrep Su grubu bir burç olarak duygular dünyasına odaklanmıştır, ancak diğer Su burçları Balık ve Yengeç gibi de duygularının kölesi değildir. Kendini korumayı oldukça iyi başaran Akrep, kuvvetli, yoğun duygularını da kamufle edebilmeyi başarır. Fakat onunla yaşayan kişiler onlar kadar şanslı olmayabilir J Çünkü Akrep Burcu ne kadar iyi olursa olsun, ketum tavrı karşı tarafı meraklandıracak ve kişi çözmeye çalıştığında içinde kaybolacaktır. Yani Akrep ne kadar kötümser bakarsa baksın hayata o diplerde sabit kalmaz ama bilinçsiz bir partneri fark etmeden dibe çekebilir.

Medikal anlamda, idrar yolları, üreme organlarına daha fazla dikkat etmekte fayda vardır. Rutin kontrollerini yaptırmayı ve cinsel sağlığa dikkat etmeği alışkanlık haline getirmeleri gerekir.

 

1. Dekan (24 Ekim – 2 Kasım)

Bu dekandaki Akrepler, yönetici Plüton’un yakıcılığını derinden yaşayan çok tutkulu ve hırslı insanlardır. Matematik, fizik, mühendislik konularında başarılı olurlar. Cesur, korkusuz kişilerdir. Ölümü, hayatın bir parçası kabul eder, korkmazlar. Biraz acımasız ve katı yürekli olabilirler.

Bu dönemde doğanlar cesaretleri, kişisel güçleri ve duygusal yoğunluklarıyla dikkat çekerler. Büyük bir çekicilikleri vardır. Yüksek duygular ve sosyal alanda güçlü bir arkadaşlık duygusuna da sahiptirler. Cömert, konuksever, şanssıza yardım eden, sempatik kişilerdir. Yorulmadan çalışabilirler. Büyük bir enerji deposu gibidirler. Dayanıklılıkları ile dikkat çekerler. Olumsuz yönde ise her şeyi abartma eğiliminde olabilirler. Tutkulu ve aşırı baskın olabilirler. Bu yönleri ile hem kendilerini, hem de başkalarını tüketebilirler. İnsancıl olsalar dahi, fanatik de olabilirler. Kendilerini yeteri kadar kontrol edememeleri yeteneklerini çarçur etme riskleri olabilir. Sürekli muhalif olmamalı, tartışmalara girmemeleri için, yıkıcı enerjilerini kontrol etmek durumundadırlar. Duygularını dengede tuttukları ölçüde başarılı olacaklardır.

2. Dekan (3 Kasım – 12 Kasım)
Bu dekanda Balık’ın yöneticisi Neptün, Plüton’a merhamet aşılar. Diğer Akreplere göre daha çok merhametli olurlar. Gizemli bilimlere, bilinmeyenlere karşı büyük ilgileri olur. Sanata düşkünlerdir. Hayal dünyaları çok zengindir. Bu konum kişiye büyük bir çekicilik, şovmenlik, yaratıcı hayal gücü ve kalıcı bir güç getirir.

Baskın bir kişilikleri vardır. Liderlik bu dönemde doğanlara doğal biçimde gelir. Popülerlik kazanırlar ve sahneye çıkmak isterler. İstediklerini elde etmek konusunda içten gelen bir yetenekleri vardır. Cömert ve paylaşmaya da açıktırlar. Sıcakkanlı, tutkulu, konuksever bir görünüm sergilerler. Ne yapıyorlarsa bunu hevesle yaparlar. Ancak olumsuz yönde, aşırı gururlu, anlayışsız ve acımasız da olabilirler. Başarı kazanma konusundaki hırsları yüzünden yıkıcı ve ezici olabilirler. Aşırı zevk düşkünü, sürekli tüketen, tatmin olmayan bir kişilik sergileyebilirler. Düşman olduklarında amansız olabilirler. Bu dönemde doğanlar denge bulmaya özen göstermeli, arkadaşlık ve daha fazla anlayış geliştirmelidirler.

3. Dekan (13 Kasım – 22 Kasım)

Burada Yengeç yöneticisi Ay, sezgilerine kuvvet katar. Burçlar kuşağının en tutarlı kehanetçileridir. Gerçekte var olmayan şeylerden korkabilirler. Ay’ın etkisiyle, ruh halleri çok sık değişebilir. Sezgileri inanılmaz kuvvetlidir. Öte dünyayla iletişim kurmaya çalışabilirler.

Bu dekan, kişiye kişisel çekicilik, yaratıcı güç, daha fazla uyum ve değişik yönlerde başarılı olma imkânı getirir. Kolayca öğrenirler, yeni fikirleri hızlı biçimde içselleştirebilirler. Kişisel çekiciliklerinin yüksek olması başkalarını kolayca etkilemeye yardımcı olur. Bu yönde zorluk çekmezler. Acı çeken insanlara karşı yüksek bir duyarlılıkları vardır. Başkalarının ihtiyaçlarını sezgisel biçimde anlayabilirler. Esneklikleri dayanıklılık haline gelir. Kendilerini güçlü bir biçimde yenileme yeteneğine sahiptirler.

Olumsuz yönde ise gerçek dışı konulara, illüzyon eğilimli olabilirler. Çok yönlülükleri kimi zaman tutarsızlık ve dengesizlik haline gelebilir. Belirli bir konu üzerine konsantre olamayabilirler. Zevklere aşırı düşkünlükleri yüzünden başkalarının kaynaklarına yönelebilir, çarçur edebilirler. Kişide sorumsuzluk görülebilir.

Dip Not: Tabii ki bunlar genel Güneş yorumlarıdır. Bu özellikler ve durumlar kişinin haritasına göre çeşitlenir ya da azalır.

Astrolog Aylin Göçmen