Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Şimdi Güneş’in Aslan Burcu’ndaki halini gelin birlikte inceleyelim sevgili Aslanlar

Güneş Aslan Burcu’nda (Temmuz 23– Ağustos 22)

Elementi: Ateş

Niteliği: Sabit Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Güneş

Cinsiyeti: Eril

Haritadaki konumu: 5. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Plüton

Oyuncu ruhlu, temel ilkesi: “Yaratırım”

Güneş ışınlarını tam olarak hissedebildiğimiz bu dönemde bitkiler olgunlaşır, hayvanlar ve insanlar sıcağın durağanlığında zamanın sonuna kadar tadını çıkarmak isterler. İşte Aslan Burçları da, Güneş’in verdiği bu enerjiyi sürekli yaşamak isteği ile yaşamının bu alanını güçlendirmeye çalışır.

Aslan Burcu’nun doğallığı, neredeyse çocuksu cazibesi ve gözlerinde parıldayan yaşam sevinci, birçoklarında reddedilemez etki bırakan bir çekim gücüne dönüşür. Böyle seçkin yeteneklere sahip bir başka burç yoktur. Asalet, cesaret, doğru sözlülük, azim, sevme yeteneği, büyüklük, iyilik, gerçekten krallara göre bir kişilikte birleşebilir. Bunun yanında, kibir, gurur, hakimiyet hırsı, küstahlık, kendini beğenmişliği de vardır ve eğer bu kötü huyları artarsa, çekilmez, bencil bir krala dönüşebilir. Kesin olan şey, bu özelliklerin ve burada sayılamayacak eğitim, arkadaş etkisi ve sosyal çevre gibi faktörlerin değişik kişiliklere yol açabileceğidir. İdeal durumlarda dürüst, sıcak kalpli, geniş ve iyi insanlarla karşılaşabilir.

Kendilerine verdikleri değere bağlı olan ve her problemi çözmelerine yarayan güçlü azim, onları gıpta edilecek derecede hoş gösterir. Canlıları anlama ve dikkatlerini her şeyin özüne yöneltme yetenekleri vardır. Bu özelliği onu korkulan bir eleştirmen yapar. Gözüne batan her şeyi acı alaylar, yaralayıcı sözler ve en iyi durumda kırıcı bir imayla acımasızca eleştirecektir. Eleştirileriyle bir insanı kırıp kırmadığı onun için önemsizdir. Başka bir fikrin doğruluğunu kabul etmemekte direnir. Onun kararları “hatasızdır” Genellikle doğru olan öğütlerini severek paylaşır birisinin bunu isteyip istemediği önemsizdir. Tamamen iyi yüreklilikle buna teşebbüs eder ama bazen bu öğütler, bazılarına fazla gelebilir ve bu yönüyle sevilmeyebilir.

Bir âşık olarak Aslan insanları, aile kurmaya karar verirlerse, dürüst, iyi kalpli ve sevgi dolu bir eş ve ebeveyn olurlar. Yine de devamlı haklı olma iddiasına ve hakimiyet hırsına eğilimlilerdir. İş hayatında durumları o kadar iyi değilse ve sosyal itibar sorunları varsa, dört duvar içinde gerçek bir despot olabilirler. Ama bu istisnadır. Aile üyeleri; özellikle çocuklar, hangi yoldan onun kalbine ulaşabileceklerini hemen öğrenirler. İlgi odağı olup eğilimlerinden emin olunduğu ve öğütleri dinlendiği sürece, çok uyumludurlar. Evlilikte kumandayı ellerinde tutmak isterler. Aslanları en iyi tanıtacak kelime “coşkunluk” tur ve bu anlamda ilişkileri hep heyecanlı ve gelişimden yana olacaktır.

Tabiat olarak Aslan, Ateş elementinden Koç ve Yay ile uyumludur ama en çok Sabit nitelikli burçlardan Akrep ve Boğa’yı çekici bulur. Zıt burcu Kova ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J

Kariyer ve finans anlamında Aslan: Zodyak çemberi etrafında, Mayıs (Boğa) ayındaki ekimden sonra tohumlar Ağustos (Aslan) ayında yeşermeye başlar. Eylül (Başak) ayına kadar tam olarak hasat alınmaz, o yüzden zaman eğlenme ve yaşamdan keyif alma zamanıdır. Yani Aslan, Başak kadar işkolik değil, biraz daha üşengeçtir. Çocuksu ruhlarını asla kaybedemezler. Onlar çalışırken bile hayatı ertelemeden keyif almalıdırlar.

Aslan Burcu için “yaratıcılık” çok üstün bir özelliktir. Ve genellikle mutlaka ortaya çıkmak zorundadır. Hayatta çok az şey, yaratıcılıkla yapılan kariyerin verdiği hazzı ona verebilir çünkü yöneticisi Güneş, yeni yaşamlara neden olur ve yaşayan her şeye yaşam kaynağı sağlar.

Aslan Burçları’nın bir başka yeteneği ise mekanik ile ilgili yetenekleridir. Çok iyi tamir yapabilirler.

Sağlığa gelince, Aslan’ın bu enerjik kişiliği gibi bünyesinde sık sık ateşlenme olabilir.  Dikkat etmezse kazalara, ani şiddetli hastalıklara yatkındır ve genellikle de kronik, uzun süren hastalıklara bağışıklığı vardır. Aslanların kalbi genelde ya olağanüstü güçlüdür ya da kalp bölgesinde bir zayıflık vardır. Sırtta ve omuzlarda ağrılar, omurgayla ilgili şikayetler, bacaklarda ve bileklerde incinmeler, üreme organlarıyla ilgili sorunlar ve boğaz hastalıkları sık görünen rahatsızlıklardır.

1. Dekan (23 Temmuz- 1 Ağustos)

Burada kükreyen bir Aslan’la karşı karşıyayızdır çünkü oldukça baskın bir Güneş hâkimiyeti söz konusudur. Bu devrede doğanlar üstün liderlik özelliklerine sahip güçlü insanlardır. Özelliklerini yanlış kullanırlarsa, hükmedici, zorba, bencil tipler ortaya çıkabilir. Sert maddelerin elle işlenmesi üzerine kurulu iş ve sanat dallarında (heykel gibi) başarılı olurlar.

2. Dekan (2 Ağustos- 12 Ağustos)

Aslan özellikleri Yay’ın çokbilmişliğiyle birleşmeye başlar. Güneş, Jüpiter’in bollaştırıcı özelliğini kazanca dönüştürür. Sosyal ve kültürel konulara meraklı olurlar. Hayal dünyaları çok geniştir. Rüyalarını, egzotik ülkelere yapacağı seyahatler süsler. İleriye dönük bol kazançlı planlar yapmaktan hoşlanırlar. Çok fazla söz verip tutmama ihtimalleri de vardır.

3. Dekan (13 Ağustos- – 23 Ağustos)

Aslan özellikleri Koç’un bitmez enerjisi ile birleştiğinde ortalık âdeta savaş alanına döner. Mars, Güneş’e savaşçı yapısını aşılar. İnanılmaz enerjileriyle büyük hedefler belirleyip, tüm güçlerini bu işe adarlar. Hayalden çok, somut ve sonuca varabilecekleri şeylerle uğraşmayı tercih ederler. Fiziksel açıdan güçlü ve görkemlidirler. Alkole ve keyif verici maddelere biraz fazla düşkün olmaları olasıdır.

Karmik Astrolojiye göre Aslan

Aslan Burcu geçmiş hayatlarında liderlik özelliği göstermiş veya zor durumda olan diğerlerine yol göstermiş kişidir. Bu hareketinden dolayı ona verilen hediye ruhunun liderlik özelliklerine istediği zaman ulaşabilmesidir. Bu hediye ile gelen sorumluluksa kendini çok önemli zannetmeden, egosuna yenik düşmeden bu liderlik ve kılavuzluk özelliklerini ifade etmektir. Bu enerjiler çok kolay kendini büyük görme ve gurura dönüşebilir. Aslan burçları bu tür negatif özellikleri kendi kişiliklerinden uzak tutmak için devamlı çabalamalıdır. Bunun en iyi yolu diğerlerinin duygularını düşünmek ve onlara nazik davranmaktır. Fakat ne yazık ki en nazik olanlarında bile hayatı kendilerinin baş aktör olduğu bir oyun gibi görme özelliğini gözlemleriz. Bu eğilim yüksek seviyedeki enerjilere ulaşabilmelerindendir ve diğerlerine liderlik ve kılavuzluk yapınca bu girdabın içine girerler. Bu Aslan Burcu enerjisinin en iyi kullanımı diğerlerine hizmet ederken liderlik pozisyonunu almaları olacaktır. Bu yüzden öğretmenlik Aslan enerjisinin en iyi ifade edilebileceği mesleklerden biridir.

Astrolog Aylin Göçmen