Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Balık Burcu’nda (Şubat 20 – Mart 20)

Elementi: Su

Niteliği: Değişken Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Neptün, Jüpiter

Cinsiyeti: Dişi

Haritadaki konumu: 12. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Venüs

Sezgisel, temel ilkesi: “İnanıyorum”

Bu dönemde kıştan kalma kar ve buzlar erimeye başlar. Doğa, baharda yeniden canlanabilmek için tüm suyu, tohumları iyice içine çeker, bu durum verimlilik halini doğurur.

Tıp ki Balık Burcu insanı gibi, hava da hem kışı yaşar hem de yazı… Kararsız bir bahar havası gibi iki yöne doğru gidebilir. Balıklara “Balık gibi dönmek” deyimi sanırım boşuna denmemiştir J

Balıkların dünyasal ihtirasları hemen hemen hiç yoktur. Zenginlik onları pek az çeker. Evlilik veya miras dışında zengin olan çok az Balık görebiliriz. Geleceğe ait yoğun istekleri fazla yoktur. Geçmiş hakkında sezgileriyle edindikleri bilgileri ve bugün için tatlı bir hoşgörüleri vardır.

Balık 12. burçtur. Daha önceki bütün burçların bir karışımıdır. Zevkine ve keyfine düşkünlüğü de Terazi Burcu’ndan gelir. Balık, bütün hava burçlarının doğa sevgisini ve bütün ateş burçlarının alev yanan arzularını kendi benliğinde toplamıştır. Ancak bu kati ve sabit değildir, sürekli değişir. Garip bir güçle kendini aşarak dün, bugün, yarını bir arada görebilme yeteneğine sahiptir. Balık’lar sonsuza kadar yasayabileceklerini düşünebilirler, sık sık da sanki buna hararetle inanıyormuş gibi davranırlar

Aşkta gelirsek; Balık Burcu’nun genellikle çok kibar ve yumuşacık bir tarzı vardır. Pek tabii ki romantizm ve rüya âleminde yaşar. Hassas, gizemli özelliklerinin yanında, psişik yetenekleri de yaşamında önemli rol oynar. Kolayca sevmeye ve âşık olmaya yatkın bir yapısı vardır. Balık doğru insanı buluncaya kadar, pek çok aşk ilişkisi yaşayabilir. Sürekli bir ilişki için, duygusal ihtiyaçlarına karşılık bulması ve kendini güvenlikte hissetmesi gereklidir.

Tabiat olarak Kova, Su elementinden Akrep ve Yenge ile uyumludur ama en çok Değişken nitelikli İkizler ve Yay’ı çekici bulur. Zıt burcu Başak ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J)

Kariyer ve finans anlamında Balıklar finansal açıdan diğerlerini şaşırtır, çünkü kendi gelirlerini üretirken diğer burçlardan daha rahat davranır. Bu anlamda kendi işlerini yapmaları daha uygun olur.

Sağlığa gelince, Balık’ın bedensel olarak en hassas olduğu alanlar ayakları ve ayak parmaklarıdır. Vücutta, lenfatik sistem, tüm uç noktalar (mesela, parmak uçları, burun ucu, kulak uçları gibi), Balık burcunun yönetimindedir. Ayakların deformasyonu ile ortaya çıkan hastalıklar, parmaklardaki şişler, akciğer ve kemik problemleri daha büyük ihtimaller arasında yer alır. Her türlü ilaç ve kimyevi madde kullanımından kaynaklanan zehirlenmeler, sinirsel ve duygusal stressin sonucu olarak alkole ya da diğer maddelere kolayca bağımlılık geliştirmek Balık Burcu insanlarında sık rastlanır. Kendini yenileme ve mücadele etme sistemi zayıf olabileceği için, hijyen, beslenme ve diğer sağlık kurallarına, diğer burçlara oranla daha fazla dikkat etmesi önemlidir.

1. Dekan (19 Şubat – 29 Şubat)

Neptün özellikleri çok yoğunlaşır. İçine kapanık ve utangaç olabilirler. Hayal dünyaları çok zengindir. Çok hassas olurlar. Başkalarının duygularını anlamak ve sezmek konusunda başarılıdırlar. Felsefe, psikoloji, psikiyatri alanlarında çok başarılı olurlar. Kendilerini en iyi sanat, edebiyat yoluyla ifade ederler.

2. Dekan (1 Mart– 10 Mart)

Ay özellikleri baskındır. Balıklar arasında en doğurgan olan tiplerdir. Bu dönemde doğanlar evlerine çok düşkün olur, zihinsel faaliyetlerinin büyük kısmı evlerinde geçer. Hayırsever insanlardır. Anaç duyguları da çok gelişmiştir. Bu nedenle evleri, düşkünler evi gibidir. Ellerinden geldiğince herkese, karşılık beklemeksizin yardımcı olurlar. İnsan ilişkilerinde başarılıdırlar. Ailelerine önem verirler.
Sezgileri çok gelişmiştir.
3. Dekan (11 Mart – 20 Mart )

Plüton’un özellikleri Balıkların cinselliğe karşı ilgisini artırır. Ölüm, ruhlar âlemi ve her türlü mistik konu ilgilerini çeker. Sezgileri çok gelişmiştir.

Diğer Balık insanlarına göre daha kararlı hareket ederler. Cinselliğe önem verirler, çok renkli bir cinsel yaşamları olabilir.

Dip Not: Tabii ki bunlar genel Güneş yorumlarıdır. Bu özellikler ve durumlar kişinin haritasına göre çeşitlenir ya da azalır.

Astrolog Aylin Göçmen