Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Başak Burcu’nda (Ağustos 23– Eylül 22)

Elementi: Toprak

Niteliği: Değişken Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Merkür

Cinsiyeti: Dişi

Haritadaki konumu: 6. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Merkür

Mükemmeliyetçi ruhlu, temel ilkesi: “Üretirim”

Bu dönem artık hasat zamanıdır, olgunlaşa ürünleri toplamak gerekir. İnsanlar güneşin keyfini Aslan’la çıkardığından, artık işlerin başına dönme, emek verme ve ektiğini kazanma zamanıdır. Bütün bunların toplamında hareketli ve dolayısıyla huzursuz bir dönemdir.

Yönetici yıldızları Merkür olduğu için hep bilgiyi ararlar. Bu arayış içinde iyi kullanılırsa zekanın iyi bir uşak olacağını öğrenebilirler. Yoksa kendi kendilerinin uşağı olabilirler.

İşlerinde ve öğrenimlerinde kendirini kanıtlamaya çalışırlar. Entelektüel çalışmaları gerçekler ve bilen değerlere bağlıdır. Başak Burcu’nu tanımlayan “Üretirim” sözcüğü haricinde “İncelerim”i de ekleyebiliriz. Çok aydın fikirli olmadıkları gibi tutucu bile sayılabilirler bir sorunla karşılaşırsa hemen bütün ayrıntılarıyla incelemeye koyulurlar. Neden, niçin, nasıl, neresi olduğu bile önemlidir. Bu yüzen iyi araştırmacı olurlar. Yaşam boyunca her şeyin en iyisini istediklerinden herkesi, her şeyi eleştirebilirler ve çoğu şeyden kolay kolay hoşnut olmazlar. Sık sık kendilerine güvenlerini de yitirebilirler. Her şeyi dosdoğru, tam kurallara göre yapılası ve mantıkla tamamlanmadan doyurulmayan isteklerden vazgeçilmesi gerektiğine inanırlar. Sağlık ve temizlik kavramına o derece düşkünlerdir ki bu konu duygusal ilişkilerin de bile sorun yaratabilir. .

Bir âşık olarak Başak insanları için önemli olan değerlerdir. Saygı gerçek ve bağlı bir aşk, sadakat, düşüncelilik ve sorumluluk duygusu listelerinde öncelikli maddelerdir. Bu özellikler biraz sıkıcı görünebilir ama bunlardan yoksun biriyle beraber olduğunuzu düşününce ne kadar önemli olduğunu anlarsınız J

Tabiat olarak Başak, Toprak elementinden Boğa ve Oğlak ile uyumludur ama en çok Değişken yapılı burçlardan İkizler ve Yay’ı çekici bulur. Zıt burcu Balık ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur

Kariyer ve finans anlamında Başak Burcu iyi bir sekreter, bilimsel araştırmacı, istatistikçi, öğretmen, muhasebeci ya da zanaatkar olabilirler. Çalışmayı, üretmeyi severler, özellikle dikkat isteyen işlerde zevkle çalışırlar. El işlerinde hünerlilerdir. İşlerinde güven isterler.

Başak Burcu, buğdayın kabuğundan ayrıldığı hasat zamanına denk gelir demiştik bu anlamda başka hiçbir burç, sağlıklı ile sağlıksızı, yararlı ile yararsızı, değerli ile zararlıyı ayırt etmekte Başak kadar güçlü sezgilere sahip değildir. Ve Başak insanları bu yeteneği insanlığın hizmetinde kullanmak istedikleri için, kendilerine canlı varlıkların bakımını ve korunmasını içeren görevler edinirler. Bunu insan organizması için doktorluk, iş dünyası için ekonomistlik ve millet için politik ekonomistlik yaparak gerçekleştirebilirler.

Bazen Başak Burcu insanlarının ayrıntılara düşkünlüğü büyük başarılara gelince çekingenliğe dönüşebilir. O aslında ikinci yani arka plandaki başarılı insan olmaya biçilmiş kaftandır; girişimcilik risklerini başkalarına bırakır, kendisini toparlama, ayrıntıları planlama ve pratik işler ile uğraşır. Daima en elverişliyle ilgilenir, mümkün olan maksimum faydayı minimum çabayla elde eder. Düzenli, çalışkan, eksiksiz ve güvenilirdir.

Sağlığa gelince, Başak burcu Toprak elementinden olmasına rağmen, Değişkenliğin getirdiği katkılarla oldukça yüksek bir metabolizma hızına sahiptir. Sindirim sistemi özellikle de bağırsakları Başak’ın en sorunlu olduğu vücut alanıdır, dolayısıyla spazmları gidermek, sinir ve sindirim sistemlerini dengeye oturtmak için meditasyon ve egzersiz temel gereksinimidir. Toprak olmasına rağmen Başak diğerlerine göre daha ince ve hatta ufak-tefek olmaya eğilimli olur.

Başak’ın rahatlaması kendini hafifletmesi, neredeyse doğumundan ölümüne kadar pek olası değildir. Üretken olmayı, kendini meşgul etmeyi seven Başak yaptığı işlerden bir türlü tatmin olamadığı için sürekli stres içindedir. Ayrıca sağlığa, temizliğe, hijyene ve düzene verdiği önem de zaman zaman yine stres ve endişe boyutunun büyümesinde çok etkili olur.

1. Dekan (24 Ağustos – 3 Eylül)

Burada tam bir Başak, Merkür hâkimiyeti baskındır. Doğuştan hekim ya da hemşiredirler. Estetik anlayış gelişmiş, zarif insanlardır. Entelektüel seviyeleri yüksek olur. Temizliğe hastalık derecesinde düşkün olabilirler.

Başladıkları işi bitiren tiplerdir. Çok aktif hayal güçlerine karşın, fazlasıyla pratik ve etkin olabilirler. Gelenekleri takip ettirmek isterler ancak cesurdurlar da. Duyguları güçlü bir kontrol altındadır, sessiz ancak çekici bir kişilikleri vardır.

Olumsuz yönde ise, bu dönemde doğanlar başkalarına karşı tolerans göstermeyen, aşırı eleştirel, küçük detaylar üzerinde büyük zaman kaybeden, kendi alışkanlıklarına fanatik biçimde bağlı olabilirler. Eğer uyum, tolerans ve bir seyahat duygusu geliştirirlerse, bu yönlerini daha iyi dengeleyebileceklerdir.

2. Dekan (4 Eylül- 13 Eylül)

Burada Başak özellikleri Oğlak’ın kararlılığıyla birleşerek yıkılmaz bir kaleyi oluşturur. Merkür, Satürn ile iyice eleştirici ve katı ama radikal bir yapıya dönüşür. Tam anlamıyla organizasyon dâhisidirler. Matematik, fizik gibi belli bir sisteme dayalı konularda çok başarılı olurlar. Geleneklere fazlasıyla bağlılardır; hatta değişmesi gerekenlere bile sımsıkı sarılırlar.

Satürn etkisi ile çok inatçı olabilirler. Yaratıcı hayal gücüne sahip, kişisel çekicilikleri yüksek, hassas ancak kurnaz ve başkalarının ihtiyaç ve arzularını kolayca anlayabilen niteliktedirler. Oldukça duygusal, güven veren ve etkileyici bir kişiliğe sahiplerdir. Ancak bir yandan da kendilerini zevklere aşırı biçimde kaptırabilirler.

Bu dönemde doğanlar Venüs’ün olumsuz özellikleri olan tembellik, zevklere düşkün ve harekete geçmekte zorlanan bazı yönler gösterebilirler. Bu yöneleriyle sadece sezgilerini kullanıp, hemen sonuca varmak isteyebilirler ya da başkalarını kullanmaya kalkışabilirler. Eğer kendilerini dengeye sokacak bir iç disiplin yaratırlarsa çok daha rahat edeceklerdir.

3. Dekan (14 Eylül – 23 Eylül)

Burada Başak özellikleri Boğa’nın sanatçı yönüyle harmanlanır. Venüs, Merkür’e güzellikler katarak, konuşma yetisini melodikleştirme yönüyle değiştirir. Diğer Başak tiplerine göre Venüs hakimiyetinden dolayı, daha dışa dönük olurlar. Modayla ilgilenir, zarafet ve işlevselliği bir araya getirebilirler. Sesleri güzel olur.

Biraz tembel olma ihtimalleri vardır. Objektif ve dışadönüktürler. Keskin, analitik bir zekaları vardır. Becerikli ve hayatlarına sağlam bir temel oluşturan, güven ve düzene önem veren yönleriyle sivrilebilirler. Ancak olumsuz yönde, bu dönemde doğanların aşırı materyalist, bencil ve her şeyi kendi hırsları yönünde tasarlayan fazla hesapçı bir bakış açıları da olabilir. Bu yönleriyle acımasız, zalim, aşırı eleştirel ve kaba davranabilirler, hatta başkalarının da mutluluğunu yok edebilirler. Eğer hayatın pratik yönlerine aşırı odaklanmazlarsa, daha olumlu bir hayat izleyebileceklerdir. Endişelerden uzak durmaları gerekir.

Astrolog Aylin Göçmen