Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş İkizler Burcu’nda (Mayıs 22– Haziran 22)

Elementi: Hava

Niteliği: Değişken Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Merkür

Cinsiyeti: Eril

Haritadaki konumu: 3. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Kuzey Ay Düğümü

Meraklı ruhlu, temel ilkesi: “Bence”

Tüm değişken burçlarda olduğu gibi İkizler de huzursuz bir ruh halindedir, çünkü mevsim değişmek üzeredir. Doğa, bahardan yaza geçmek için hazırlanma süreci yaşanmaktadır. Yeni doğan canlılar keşfe çıkıp, bir şeyler öğrenmeye başlar ama bunca bilginin içinde gerginlik de vardır. Boğa Burcu’nun keyfi, yerini İkizler Burcu’nun huzursuzluğuna bırakır.

İkizler Zodyak’ın üçüncü burcudur. Koç ve Boğa’dan sonra gelen bu burç, dil öğrenme aşamasını ve insanların başkalarıyla iletişim kurma ihtiyacını sembolize eder.

İkizler Burcu hayatta hep sabırsızdır, çünkü ilk hava burcudur ve bu yüzden bir nefeste her şeyi öğrenmeye çalışan çocuğa benzer. Gelişmiş sinir sistemi sayesinde, beyni bilgileri özel bir şekilde işleme sokar. Her şeyi sanki ilk defa yapıyormuş gibi büyük bir dikkat ve merakla yapar ve konuyu her açıdan ele almak ister. İkizler Burcu’nu yöneten Merkür, zaten zihnin gezegenidir. Kişi, yüzeyde homojen gibi görünen şeyleri tüm çehreleriyle algılamayı sever.

Olumsuz anlamda yani daha az gelişme göstermiş İkizler Burcu, her ortama uyum sağlaması dikkat edilmezse değişken ruh haline ve odaklanamam sorununa neden yaratabilir. Yukarıdaki olumlu özelliklerinin tersine, dağınık, yüzeysel ve fazla vesveseli olabilir. Bir önceki burç arkadaşı Boğa’nın aksine, yaptığı her şey çok hızlıdı. Bu aceleci tavrı yüzünden bazı ayrıntıları gözden kaçırabilir. İkizler en çok bu durumu iş yaparken “oyalanma” davranışları çizerken yaşarlar.

Aşkta İkizler Burcu, başlarda yüzeysel, flörtçü, ve yumuşaktır. Çok duygusal bir burç olduğunu söylemeyiz çünkü kalbini genelde beyni yönetir. Kendisini kaptırmaktansa daha mantıklı kararlar vermeyi tercih eder. İkizler, bağımsızlığını kaybetmeyi göze alamadığı için evlilik kararını ileriye ertelemeye gidebilir. Evlense bile, kendine ait ait ruhsal bir alana ihtiyacı vardır.

Tabiat olarak İkizler, Hava elementinden Kova ve Terazi ile uyumludur ama en çok Değişken Burçlardan Başak ve Balık’ı çekici bulur. Zıt burcu Yay ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J

Kariyer ve finans anlamında İkizler, oldukça yaratıcıdır. Özellikle yazma konusu başta olmak üzere, yayımcılık, editör ve yayın yönetmeni olarak fırsatları değerlendirirlerse çok başarılı olabilirler. Parasını harcarken her şeyin ikincisini de almayı düşünmeden edemezler. Bilin dışı kişinin üzerinde garip bir ikililik yaratır.  .

Sağlığa gelince: Hareketli yapısından da anlaşılacağı gibi, İkizler’in metabolizma hızı oldukça yüksektir. Spontan yaşama kolay adaptasyonları en büyük avantajlarıdır. Ancak İkizler genellikle kötü beslenme alışkanlıkları geliştirir. Gerekli malzemeleri evde bulundurmayı ihmal ettiği ya da değişiklik arayışı öne geçtiği için hazır gıdalarla ve fast-food ile yoğun şekilde beslenir. Her zaman birden fazla şeyi, bir arada yapmayı seven İkizler, yemek yerken de ya televizyon seyreder, ya kitap okur, dolayısıyla ne yediğinin farkında olmaz. Sinirsel hassasiyeti yüksek olan, İkizler’in şişmanlama nedenlerinden bir tanesi de sinirlendiği anlarda yemek yemesi ya da hızlı yemek yeme alışkanlığıdır. Bu alışkanlık sindirim sisteminin yorulmasına neden olurken, kilo da aldırır. Abur-cubura ve değişik mutfaklara olan merakı da diğer ana nedenler arasında sıralanabilir. Ciğerler ve bedenin üst kısmı İkizler’de hassas bölgeler olduğu için, bu kısımları geliştirmek gerekir. Son olarak İkizler’in sosyal ve mesleki hayatında problem yaşatmayacak bir düzeninin olması da temel gereksinimdir.

1. Dekan (21 Mayıs- 31 Mayıs)

Burada tam bir İkizler hakimiyeti söz konusudur yani Merkür hâkimiyeti baskındır. Bu bölümde doğan kişiler entelektüel insanlardır. Her şey hakkında fikir yürütürler; çok konuşkandırlar. Hareketten hoşlanırlar, devamlı yeni şeyler peşinde koşarlar. Diğer dönemde doğanlara göre kurulu düzene daha yakın, mantıklı, adalet duygusu yüksek, başkalarının çalışmalarını düzenleyen, organize eden, yargılayıcı bir tutum izlerler. Kurulu olan şeylerin devam etmesini arzu ederler ve bu yüzden kimi zaman risk almaktan çok eleştirel bir tutum takınabilirler. Olumlu yönleriyle diğerlerine göre daha kararlı, ilişkilerinde yüce gönüllü, güven veren bir yapıya sahiplerdir. Kişisel sorumluluk duyguları fazlasıyla gelişmiştir. Düşüncelerinde analizci, dikkatli ve iyi bir gözlemcidirler. Ancak olumsuz yönde risk almaya eğilimli olmadıkları için kaçırdıkları pek çok fırsat söz konusudur. İnatçılık edip, yeni önerileri dinlemezlik edebilirler. Hatta bu nedenle ilişkilerinde daha fazla sorunla karşılaşabilir, toleranssız davranabilirler. Eğer başkalarından aşırı beklentilerini dengeleyebilirlerse, daha mutlu olacaklardır

2. Dekan (1 Haziran- 10 Haziran)

İkizler özellikleri, Terazi’nin sanatçı yönü ile birleşmeye başlar. Merkür kadar Venüs de hâkimiyetini egemenleştirir. İnsan ilişkileri çok kuvvetlidir. Sanata, özellikle de edebiyata eğilimleri fazladır. İnsanları ikna etmekte zorlanmazlar, düşüncelerini kolaylıkla kabul ettirirler. Yeni ve farklı düşüncelere açıktırlar. Bu dönemde doğanlar bağımsızlık, enerji, güç ve mücadele sergilerler. Yöneticilik yetenekleri diğerlerine göre daha ağır basar. Eyleme geçmeyi çok severler, çok hızlıdırlar, enerjileri bulaşıcıdır ve başkalarını kolayca harekete geçirebilirler. Hızlı reaksiyon verirler ve duygusal tepkilerinde yoğundurlar. Ancak kışkırtılabilir, herhangi bir amaç belirlemeden, ayırım yapmaksızın harekete geçerek ziyankar davranabilirler. Dengeleri bozulduğunda aşırılıklara gidebilirler. Aşırı baskın ve sadece kendilerini haklı gören bir tavır sergileyebilirler. Eğer kendilerini kontrol edebilirlerse çok daha başarılı ve mutlu olurlar. Sezgileri güçlüdür ancak kontrolsüz olmaları yüzünden ilk aklına geleni yapmaları sorunlara yol açabilir.

3. Dekan (11 Haziran – 20 Haziran)

İkizler özellikleri Kova’nın inatçılığı ile birleşince ayakları yere sağlam basan bir tip ortaya çıkabilir. Bu dekanda doğanların diğer İkizler insanından en büyük farkı, çok fazla konuşmamalarıdır. Onlar sadece gerekli konularda konuşurlar. İnsancıl bir yapıları vardır. Düşüncelerine karışılmasından ya da değiştirilmeye çalışılmasından hiç hoşlanmazlar. Kararlılık, sağlamlık ve yapıcı sonuçlar ararlar. Karakterlerinde güç, yöneticilik arzusu ve durağanlık vardır. Kişisel yönde ilkeli olmaya özel bir önem verirler. Güven arayışları da diğer İkizler’e göre çok daha fazladır. Kalıcı olmayı arzu ederler, oldukça dayanıklıdırlar. Gururlarına fazlasıyla düşkün olabilirler. Kendi kendilerine güvenirler. Kurulu düzeni tercih ederler ancak ilk on günde doğanlara göre daha anlayışlıdırlar. Ancak bu dönemde doğanlar aşırı inatçı, uyum göstermek istemeyen, kimi zaman hem kendilerine hem de başkalarına zalimce yaklaşabilirler. Bu kişilikte mazoşistçe eğilimler olabilirler. Hayatın hafif yönlerine de bakabilmeleri onları daha mutlu kılacaktır.

Karmik Astrolojiye Göre Güneş İkizler Burcu’nda

İkizler burcu insanı önceki hayatlarının birinde azim ve çaba ile belirgin şekilde entelektüel ve rasyonel yetenekler edinmiş ve bunları insanlık için kullanmıştır. Bu çabanın ve servisin meyvesi olarak ruhun diğer doğumlarında bu zihin enerjisine yüksek seviyeden isteği zaman ulaşabilmesidir. Bu mükafatın sorumluluğu bu enerjinin dağılmasına izin vermeyip tek bir noktaya odaklanmasını sağlamaktır ve bu enerjinin verdiği gücü diğer insanlar sözlü saldırı için kullanmamaktır. İkizler Burcu’nun yöneticisi Merkür, insan gelişiminin çocukluk dönemini temsil eder. Birçok İkizler Burcu insanı da bu yüzden sahip oldukları zihin enerjisinin olgunlaşmamış dönemindedir. Güneş burcu ne olursa olsun çocukların aktiviteleri dağınık ve dikkatleri kısa sürelidir. Bu olgunlaşmamış beynin yüksek zihin etkilerine ulaşamamasındandır. Çocuklarda aynı zamanda kardeşleri ile ağız dalaşı sıkça gözlemlenir (özellikle aileleri tarafından fiziksel kavga engellenmiş olanlarda- zihin enerjisi çok güçlü olmayan diğer Güneş burçları çocukların daha sık kullandığı yöntem fiziksel kavgadır) İkizler Burcu’nda kuvvetli zihin enerjisi olgunluk yıllarında da argümanlara ve zihin dağınıklığına sık sık sürükler, özellikle hayat derslerini gerçekleştirmemiş olanlarda bu durum daha sık görünür.

Astrolog Aylin Göçmen