Güneş Kova Burcu’nda /Ocak 21 – Şubat 18 

Elementi: Hava

Niteliği: Sabit Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Uranüs, Satürn

Cinsiyeti: Eril

Haritadaki konumu: 11. Ev’in doğal burcu – Satürn Evi

Dekan Yöneticileri: Venüs, Merkür, Ay

Astrolojide Güneş “kimliğimizi” temsil eder. Güneş haritamızda hangi burçtaysa, kişiliğimizi ve egomuzu o burcun doğasında yaşarız.

Güneş Burcu “öz” burcunuzdur yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylüyorsunuz.

Güneş Kova Burcu doğasında

Karı ve yağmuru en yoğun şekilde yaşadığımız Kova döneminde, akıl adeta icatçılığa soyunur. Güneş cılız görüntüsüyle yaşam enerjimizi düşürse de bizler Kova ruhuyla buna başkaldırırız. Kova’nın karşıt burcu Aslan gibi, artık bol güneşli siestalara sahip değilizdir ama egomuz da onunki gibi toy değildir. Bu dönemde bireysel egodan çok kolektif egonun olgunluğunu yaşarız.  Yenilikçi ve ileri tarzımız bizi her dem özgür hissettirir.

Kova Burcu insanı olmak

Modern astrolojiye göre Kova değişim ve devrimlerin gezegeni Uranüs”ün etkisi altındadır. Bu anlamda sosyal etkileşimden hoşlanan, arkadaş canlısı, uyumlu ama kronik özgürlük ihtiyacından dolayı arada kaybolan biri olarak tanınır. Uranüs’ün vermiş olduğu çılgın ruh onu her an bir macera içine sokabilir. Bulunduğu yerden hoşnut değilse onu değiştirip kendine özgü bir alan yaratır.

Bu serseri ruhun ikinci yöneticisi Satürn onu kararlı, sabırlı ve iradeli yapacaktır. Bu anlamda kariyer hayatında kafasına koyduğu, sevdiği her meslekte başarılı olur ve üzerine daha fazlasını ekler.

İlişkilerde genel olarak “kafaların uyuşması” özelliğini temel prensip edinmiştir. Kafası rahatsa elbette aşkı yaşamamak için hiçbir neden yoktur ama mevzu bahis özgürlüğü, konforu ve meraklarıysa, onlar aşktan çok önce gelir.

Tabiat olarak Kova, Hava elementinden İkizler ve Terazi ile uyumludur ama en çok Sabit yapılı Akrep ve Boğa’yı çekici bulur. Zıt burcu Aslan ile de kendini tamamlar.

Genel sağlık

Astrolojide Kova Burcu genel olarak bacakları, bilekleri ve kan dolaşımını yönetir. O yüzden bacaklar ve bilekler üzerinde oluşabilecek kazalara ve hastalıklara daha açık oluruz. Ayrıca damarlarda kan pıhtılaşması yaratan dolaşım bozukluklarına da dikkat edilmelidir.

1. Dekan (21 Ocak – 30 Ocak)

Bu dekanda Uranüs’ün hakimiyeti baskındır, burada tam bir “tipik” Kova Burcu’nu görürüz. Kişi tecrübelerinden faydalanmayı adeta kılavuz edinmiştir ve tabii ki başka insanların da faydalanmasını 🙂

Toplumu değiştirmek, iyileştirmek için çaba harcarlar. Doğayı ve insanı anlamaya çalışırlar. Genellikle sevecen, dost canlısı, adalet ve vicdan duyguları çok gelişmiş insanlardır.

2.Dekan (31 Ocak– 8 Şubat)

Kova’nın özellikleri, İkizler’in yüksek enerjisi ile daha da hareketlenir. Yani artık Uranüs kadar Merkür de söz sahibidir.

Entelektüel faaliyetler,  Basın-yayın, televizyon, reklamcılık gibi alanlarda çok başarılı olabilirler. Akademik kariyer de bu kişiler için çok uygundur.

3.Dekan (9 Şubat – 18 Şubat)

Kova, bu dekanda Terazi’nin yani Venüs’ün entelektüelliği ile sosyalleşmeye başlar. Venüs, Uranüs birleşimi ortaya “karizmatik” bir karakter çizer. Diğer Kovalar gibi sevecenlerdir ama görünüşleri daha ifadesizdir.

Eğer isterlerse, insanlık için çok önemli olduğuna inandıkları bir konuya kendilerini adayabilirler.  Genel olarak sanata karşı ilgi ve yetenekleri vardır.
Dip Not: Tabii ki bunlar genel Güneş yorumlarıdır. Bu özellikler ve durumlar kişinin haritasına göre çeşitlenir ya da azalır.

Bonus! Minik Kovalar 🙂 Kova çocukları adeta özgür bir ruhtur. Kendi çizgisinde, başka hiç kimsenin etkisinde kalmadan gelişmeye ihtiyacı vardır. Farklıdır, tarzı vardır ve cin gibidir. Yeni olan her şeye tutkuludur. Yeni oyuncaklar, yeni oyunlar, yeni kitaplar gibi. Hatta genel olarak bebeklerin yeni insanlarla tanıştıklarında yaşadıkları çekingenlik onlarda yok gibidir. Hemen incelemeye ve süzmeye başlarlar.

Rutinlerden sıkılırlar. Her gün okula gitmek istemeyebilirler. Onun fikirlerine karşı çıktığınızda konuyu kapatmayacağına emin olabilirsiniz. O’nun dünyayı keşfetmesine ve sevmesine yardımcı olduğunuz takdirde size ve kendine güven duyacaktır.

Astrolog Aylin Göçmen