Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Yay Burcu’nda (Kasım 22 – Aralık 21)

Elementi: Toprak

Niteliği: Öncü Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Satürn

Cinsiyeti: Dişil

Haritadaki konumu: 10. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Mars

Organizatör ruhlu, temel ilkesi: “Üstesinden gelirim”

En uzun gecenin bu dönemde yaşanmasıyla beraber, tüm soğukluğuyla kış gelir. Oğlak, kış mevsimini başlatacak kadar önemli bir liderdir. Kar tüm karmaşayı, kaosu örterek dinginlik ve huzur getirir. Tıp ki Oğlak insanının hatalarını belli etmekten kaçınması ve bu yüzde uzak mesafeli durması gibi… İlerleyebildiği ve gizli ihtiraslarını daha da geliştirebildiği her yerde “onu” bulabilirsiniz.

Toprak elementinden olan ve öncü nitelikteki Oğlak Burcu’nu Satürn Gezegeni yönetir. Bu yüzden, çok çalışma, çok gayrete rağmen yavaş yükselme bu burcun insanlarının bazen kaderi olabilir. Olabilir çünkü aynı zamanda realist, mücadeleci, yılmayan bir kişiliğe sahipledir. En büyük özellikleri doğru olduğuna inandıkları görüşlerini, kritiklerini ve gerçekleri, zamanını, yeri, atmosferi hiçe sayarak dobra dobra söylemeleridir. Düşündüklerini direkt olarak söyledikleri için bazen sevilmeyebilirler. Çünkü insanların çoğu kritiğe açık değildir ama Oğlak Burcu insanları, menfaatlerini kaybedeceklerini bile bile doğru bildiklerini söylemekten çekinmezler.

Oğlak’ın hayatı iki devreye ayrılır. 30 yaşından öncesi ve sonrası. Bu yaş, doğumunda etkili olan Satürn’ün devir zamanıdır. Bu gezegen Güneş etrafındaki turunu tamamlamak için 29 yıl ve 167 güne ihtiyaç duyar. İlk 30 yılda Oğlak kendini bir arayış içinde bulur. Burcuna adını veren Oğlak’ın emin adımlarla dik duvara tırmanışından, bu dönemde eser yoktur. Kendinden emin değildir. Bir erkek keçi kadar tehlikelidir. 30 yaşından sonra Oğlak, gençliğinde kendisine çok pahalıya mal olan deneyimleri yerli yerine oturtur. Yani o, tam anlamıyla “sonradan açılan” biridir. Karşı cinsle ilişkiyi genelde “gerçek bir gecikme” ile keşfeder ve mesleki başarıları diğer burçlardan daha geç ortaya çıkar. Denilebilir ki hayatı ciddi bir mesele olarak görmesi onu başarı merdiveninin zirvesine çıkarabilir.

Oğlak’ın zayıflığıysa kibirdir. Dünyayı savaştan, anarşi ve ahlaki çöküntüden kurtarmak isteyen insanlar hep bu burçta doğmuşlardır. Bu konuda kararı, ancak konuya uzmanca hakim olduğunda verir. İtiraza tahammül edemez.

Aşkta gelirsek; zıt kutbu yengeç gibi Oğlak’ta çok romantiktir. Sürekli sevilmek ister hatta onunla beraber ailelerinin de sevilmesini ister. Kökleri onlar için çok önemlidir ve bu da onların aşk geçmişlerinde rahatlıkla görülebilir.

Duygusal ilişkilerinde güven son derece ön plandadır. Karşısındakinin onun kendi derin hislerini öğrendiğinde gitmesinden çok korkar. Kritik durumlarda alışkanlık olgusu onun kör noktası haline gelebilir.

Tabiat olarak Oğlak, Toprak elementinden Boğa ve Başak ile uyumludur ama en çok Öncü yapılı Terazi ve Koç’u çekici bulur. Zıt burcu Yengeç ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J)

Kariyer ve finans anlamında; doğum haritasında 1. Ev tarafından yönetilen Oğlak Burcu, başarı, şeref, ün ve fark edilme isteği olan bir burçtur. Nitelikleri büyük ölçekli işletmeler için daha uygundur.

O, her zaman dikkatli harcama yapabilecek kadar beceriklidir. İleride zor zamanları olur düşüncesiyle para biriktirmek gerektiğine inanır. Hiçbir zaman kaliteden ödün vermez, çünkü yıllar sonra bile kullanabileceği ürünleri tercih eder. Üstelik sıkı da pazarlık yapma kabiliyeti vardır.

Sağlığa gelince, Oğlak Burcu dişleri ve kemikleri yönetir. Yaşları ilerledikçe kuvvetleri ve hastalığa dayanaklıkları da artar. Aslında korku, şüphe, üzüntü ve kasvet mikroplardan daha öldürücüdür. Psikolojik anlamda kendine özen göstermelidir.

Bu burcun insanları daha çok kemik ve sinir hastalıklarına daha yatkınlardır.

Oğlak Öncü nitelikte bir burç olduğu için, eyleme dönük bir yapısı vardır. Ancak Toprak elementinden olduğu için, diğer Öncülere göre biraz daha ağırdır. Yani orta hızda bir metabolizması vardır. Çok uzun süreler çalışır ve işine ayırdığı zamanı, kendi kişisel bakımından ve düzeninden çalar. Dolayısıyla geç saatlerde yenen akşam yemekleri ve genellikle tüketilen hazır gıdalar, kolayca kilo almasına ve sağlığın bozulmasına neden olur.

 1. Dekan (22 Aralık – 31 Aralık)

Burada tam bir Oğlak’la karşılaşırız, Satürn hâkimiyeti baskındır. Bu insanlar çok çalışkan ve sabırlı olurlar. Onlar doğuştan yöneticilerdir. İnsanları örgütleme konusunda doğal yetenekleri vardır. Sabır ve sebat duyguları, er geç amaçladıkları hedefe ulaşmalarını sağlar. Biraz sert görünüşlü olabilirler. Yüzleri pek gülümsemez ama kalpleri hep ışıldar.

2. Dekan (1 Ocak– 10 Ocak)
Oğlak özellikleri, bu dekanda, Boğa’nın ince zevkiyle birleşir. Satürn sertliği, Venüs’ün ılımlılığı ile yumuşar. Satürn kadar Venüs hâkimiyeti de egemenleşir.

Bu dekanda genelde Oğlaklar, paraya büyük önem verirler. Evlilik yoluyla istedikleri zenginlik ve sosyal statüye ulaşmaları mümkündür. Diğer Oğlaklara göre, yemeye içmeye, eğlenceye daha düşkün olurlar.

3. Dekan (11 Ocak – 20 Ocak)

Burada Oğlak özellikleri Başak’ın kararlılığı ile pekişir. Satürn, Merkür’le çok uyumlu bir akıl şovu oluşturur. Merkür, Satürn’ü iletişime açar, tembellikten kurtarır. Bu dekana sahip Oğlaklar, çok ince, ayrıntılı ve özen isteyen işlerde başarılı olurlar. Özellikle çeşitli tıp dallarında bilhassa cerrahlıkta büyük başarı kazanabilirler. İmalât müdürlüğü, kalite kontrol, müfettişlik, avukatlık gibi işler tam onlara göre olabilir. Disiplin duyguları müthiş gelişmiştir. Kendilerine de aynı özeni göstermek isterler.

Dip Not: Tabii ki bunlar genel Güneş yorumlarıdır. Bu özellikler ve durumlar kişinin haritasına göre çeşitlenir ya da azalır.

Astrolog Aylin Göçmen