Güneş, en büyük iradedir. Kişinin “öz burcu”nu temsil eder, yani birisi size burcunuzu sorduğunda siz aslında Güneş Burcu’nuzu söylersiniz.

Güneş Yay Burcu’nda (Kasım 22 – Aralık 21)

Elementi: Ateş

Niteliği: Değişken Ruhlu

Yönetici Gezegeni: Jüpiter

Cinsiyeti: Eril

Haritadaki konumu: 9. Ev’in doğal burcu

Yücelim Yöneticisi: Güney Ay Düğümü

Kaşif ruhlu, temel ilkesi: “Arzularım”

Yay döneminde hava oldukça karışıktır; kimi zaman karlı, yağmuru, kimi zaman sisli, rüzgarlı olması diğer insanlarla iletişimi kuvvetlendirir. Kişi bu dönemde geleceğe iyimser ve umut doludur. İnanç teması öne çıkar.

Yayların en belirgin özelliği dobra dobra olmalarıdır. Yay’ın aklından, kalbinden geçen her şey hemen hemen anında dudaklarına dökülür. Yapmacık ve aldatmaca onları dehşete düşürür. Ona göre gerçek gerçektir. Hak duygusu çok gelişmiştir bu yüzden o daima adalet arar. Yüksek değerler tarafından yönetilir.

Genelde yerinde duramayan insanlardır. Hareketsiz durmaktan nefret ederler. Hızı severler. Yay insani herhangi bir tehlikeden kıl payı kurtulmak kadar hiçbir şeyden zevk almaz.

Yayların en kötü huyları arasında şiddetle öfkeye kapılma eğilimi, aşırı şişmanlığa ve alkolikliğe yol açan, çok fazla yiyip içme tutkusu ve sır tutma yeteneğinden yoksun oluşları sayılabilir. Bunlar parlak hayal gücünden ve ileriyi düşünme yeteneğinden kaynaklanan bir davranıştır. Çoğu, şaka yaparken yeri ve zamanı iyi ayarlayamazlar; ya böylesine dikkatsizce davranır, ya da istediği zaman öyle alçak gönüllü, gösterişsiz tavırlar takınır.

Aşkta için en çekici ve ilginç burçlardan birisi de Yay’dır. Yaşamı bir eğlence gibi algılayan bu Jüpiter’in çocuğu, aşkı ve hayal kurmayı da çok sever. En önemli özelliklerinden bir tanesi espri yeteneğidir. Daima yeni fikirlerle doludur ve yaşama karşı hevesli bir yaklaşımı vardır. Yay’ın özgürlük tutkusu, bonkörlük ve macera arayışı da diğer önemli özellikleridir. Heyecan, ihtiras, romantizm macerasına rağmen, bu özgür ruh, bir yere bağlanıp kalmayı oldukça sıkıcı bulabilir. Yay, aşkı bir macera ya da mücadele gibi algılar. İlk kez birlikte olduğu insandan etkilenmezse, ilişkiye devam etmez. Onun için gittiği yerden ya da yediği yemekten çok, karşısındakinin ne anlattığı önemlidir. Pek çok konuya derinden ilgi duyduğu için, partnerinin de entelektüel olarak zengin olmasını ister.

Tabiat olarak Yay, Ateş elementinden Koç ve Aslan ile uyumludur ama en çok Değişken yapılı Başak ve Balık’ı çekici bulur. Zıt burcu İkizler ile de kendini tamamlar. (Bu listede olmayan bir burca aşık olunması kişinin natal haritasındaki yerleşimlerle ilgilidir yani ortada olumsuz bir durum yoktur J)

Kariyer ve finans anlamında zenginlik gezegeni Jüpiter tarafından yönetilen Yay Burcu insanları, hep maddi sınırlarını aşmanın peşindedir. Her şeyi büyük boyutlarda düşünür. Büyük yatırımlar yapmayı, geniş ölçekli meblağlarla oynamayı sever. Dolayısıyla riskleri de büyür.

Yay, kendini ilerletmek, donanımını geliştirmek için hiç bir harcamadan kaçınmaz. İleri yaşlarda, fırsatını yakalarsa; para kazanmayı bir yana bırakarak, eğitime başlayabilir. Macerayı sevmesi, uzun yolculuklarla kişiliğini bütünleştirmeyi amaçlaması nedeniyle, uzun seyahatlere büyük paralar harcamaktan da hiç çekinmez.

Sağlığa gelince, Yay’ın değişikliğe her an hazır oluşu, bedensel olarak da şartlara esneklik gösterebilmesine ve adaptasyon sağlamasına yardımcı olur. Baldırlar, bacaklar, kuyruksokumu kemiği, kalçalar, buradan inen ve bacakların üst-arka kısımlarını kumanda eden sinirler Yay Burcu’nun hâkimiyeti altındadır. Kişi, bu gölgelere dikkat etmeli, rutin kontrolleri ihmal etmemelidir.

 

1. Dekan (23 Kasım – 30 Kasım)

Bu dekanda tipik bi’Yay insanı görüyoruz. Burada diğer dekanlara göre, Jüpiter hâkimiyeti daha baskındır. Bu kişiler, iyimser, hayat dolu insanlardır. İnsanlara karşı çok açık, hatta tedbirsizdirler. İyi niyetleri ve tutamayacağı sözü vermeleri, başlarını sık sık derde sokar. Fakat, şanslı olduklarından dolayı dört ayak üzerine düşerler.

Yabancı dil öğrenmeye karşı çok yeteneklidirler. Bu dekan, keskin bir zekâya, ayırt etme yeteneğine, hızlı reaksiyonlara işaret eder. Bu dönemde doğan Yay’lar nüktedan, zeki, zihinsel ve fiziksel açıdan yetenekli, becerikli ve iyi gözlemci olurlar. Gerçekçidirler. Konuşma ve yazma yetenekleri dikkat çekebilir, iyi bir yorumcudurlar. Aynı zamanda yöneticilik yetenekleri de vardır. Ancak çoğu zamanda, aniden, hızlı karar vererek ve aşırı direkt davranabilirler. Bu yönleri ile aşırı eleştirel ve kırıcı olabilirler. Hatta şiddete eğilimleri vardır. Böyle zamanlarda zekâları alaya ya da hileye dönüşebilir. Bu yönlerini dengeleyebilmeleri için tolerans ve sabır geliştirmeleri doğru olacaktır.

2. Dekan (1 Aralık – 10 Aralık)
Bu dekanda, Yay özellikleri Koç’unkilerle birleşmeye başlar. Ani bir ataklıkla savunulan fikirler ortaya atılır. Jüpiter kendini Mars’a teslim ederek daha enerjik hisseder.

Bu insanlar kahraman olma arzusuyla dünyaya gelirler. Bu uğurda anlamsız inançlara kapılarak, boş hayaller peşine de düşebilirler. Çok cesur olduklarından iyi savaşçı olurlar. Diğer Yaylara göre biraz daha sert ve ketumdurlar. Bu dönemde doğanlar kişisel çekicilikleri, sezgileri ve büyük bir hareketliliği yan yana getirirler. Canlı, kişisel açıdan güçlü, büyük direnç sahibi, sezgisel kişilerdir. İnsanların duygusal ihtiyaçlarını görmekte ustadırlar. Aynı zamanda oldukça duygusal, tutkulu bir kişilik sergilerler. Her konuda hevesli, cömert, çekici ve arkadaş canlısı bir tutum yansıtırlar. Olumsuz yönde ise kimi zaman tamamen duygusal nedenlerle intikamcı davranabilir ve enerjilerini boşa harcayabilirler. Aşırı duygusal davranışlar, zevklere düşkünlük, disiplinsiz bir davranış biçimi söz konusu olabilir. Böyle durumlarda sorumluluk duygusu geliştirmek, duygusal kontrolü geliştirmek gereği vardır.

3. Dekan (11 Aralık – 21 Aralık)

Bu dekanda, Yay özellikleri Güneş’in ışıklarıyla parlamaya başlar. Güneş, Yay Burcu’nun bilgeliğini artırır. Jüpiter ve Güneş’in etkisiyle parıldayan, eğlenceye düşkün, iyimser insanlardır.
Toplumda yükselme, iyi bir kariyer edinme şansları çok yüksektir. Diğer Yaylara göre ayakları yere daha sağlam basar. Gerçekleştirebilecekleri somut idealleri vardır.

Bu dönemde doğanlar baskın, yapıcı enerjileri yüksek, büyük projelere girmeye eğilimli, ağır sorumluluklar alabilen, enerjilerini sağduyu, heves ve mantıkla birleştiren tiplerdir. Arzularını yapıcı bir hedefe odaklayabilirler. Diğer Yaylara göre daha alışılmış yollar denemek isterler. Güvenilir ve etkin kişilerdir. Güçlü yönetici yetenekleri ve vizyonları vardır. Ancak olumsuz yönde ise kimi zaman aşırı acımasız, zayıflığa tahammül edemeyen, sürekli başkalarına sorumluluk yükleyen, yeni fikirlere kapalı hale gelen bir tutum sergileyebilirler. Bu yönde daha fazla sempati geliştirmeleri, uyumlu olmayı öğrenmeleri gerekir.

Dip Not: Tabii ki bunlar genel Güneş yorumlarıdır. Bu özellikler ve durumlar kişinin haritasına göre çeşitlenir ya da azalır.

Astrolog Aylin Göçmen